Karamelovna

Zveme Vás na komentovanou prohlídku naší výrobny/karamelovny s ochutnávkami a s možností pohovořit přímo s námi, výrobci. Časová náročnost cca 1 hodina. Tento svůj čas si ale raději zamluvte předem, viz kontakty. K nákupu můžete využít i pravidelnou otevírací dobu, která je ve čtvrtky od 14 do 18 h. Vstup je bezbariérový, parkování je možné přímo před budovou. Vstupné 100 Kč v případě nákupu nehradíte.   

 Těšíme se na viděnou,      Irena a Vašek Kalkušovi       

Naše cesta k tekutému karamelu  aneb Jak v Českém Krumlově tekutý KARAMEL na svět přišel ... 

Tento příběh, skoro až pohádkový, se v naší rodinné firmě začal psát již dávno. Mohou za to vzpomínky na dětství, kdy se dětem karamelem přilepšovalo k běžnému jídelníčku a také recepty z kurzů jógy. Vždyť karamel je používán v kuchyni při přípravě různých nápojů, jídel a pochutin od nepaměti. Je to tradiční sladidlo našich babiček a i my jsme si jej doma vyráběli mnoho let. Nejdříve pro sebe a pak také, příležitostně jako dárky pro kamarády a známé. A právě Ti mohou za to, že jsme se koncem roku 2012 rozhodli, nenechat si tekutý karamel jen pro sebe. Takže dík za inspiraci, samotné by nás vůbec nenapadlo do tohoto projektu jít. A tak i vy máte nyní možnost mlsat, aniž byste ničili hrnce tak, jako při přípravě karamelu my v dětství, navíc bez popálení a léčení ran. I v kuchyni teď budete jednička.        Postupně jsme začali svou ruční výrobu tekutých karamelů rozšiřovat a k Českému karamelu tak přibyl Českokrumlovský karamel od Vaška s různými chuťovými variacemi. A když se spojí takto šetrně vyrobený karamel s dalšími kvalitními ingrediencemi, je to opravdu gastrozážitek. Tyto hrátky s karamelem, kořením a bylinkami dávají vzniknout velmi zajímavým chutím a vůním. 

A k čemu jej používáme? Svou specifickou chutí osvěží studené i teplé alko i nealko nápoje, zpestří ovocné i zeleninové saláty, dosladí kaše, jogurty či poháry, dochutí některé polévky, omáčky i masa. Představivosti se meze vůbec nekladou. Zvlášť když už nevyrábíme jen tekutý karamel čisté chuti, ale stále vznikají nové. Napříkladi kávový, pampeliškový, vánoční, čokoládový s vanilkou, slaný chilli karamel s rozmarýnem či Evin mls, což je sušené ovoce naložené v karamelu a šupinky pravého zlata se zase třpytí v karamelu Zlatém …

Jednou z inspirací pro nás byla také informace o blahodárných vlastnostech ručně vyrobeného karamelu, kterou  ve svém Receptáři popisuje léčitel a farář páter F. Ferda: "Pro Vaše zdraví je nejlepší, jestliže budete řepný cukr užívat ve formě karamelu. Ten je zásaditý a z lidského organismu neubírá minerály pro další zpracování, chráníme tak žaludek před překyselením"

Nutriční hodnota je sice stejná jako u cukru, ale správně připravený karamel se v těle chová jinak než bílý cukr. Je to podobné jako u citrónu, který je sice kyselý, ale pomáhá k lepšímu PH.  Náš tekutý karamel připravujeme řízenou tepelnou karamelizací, která je vhodnější pro výrobu kvalitního karamelu. Určitě si jej nespletete s kulérem -  barvivem E 150 d. Výrobní proces a balení je 100 % ruční práce. Všechny produkty jsou přírodní, bez konzervantů, škrobů, ochucovadel či barviv. Obsah sušiny je minimálně 74 %. Jsou vhodné pro vegetariány, vegany i pro ty, jež mají bezlepkovou dietu.

Karamelovna Český Krumlov

Všechny ty voňavé procesy se odehrávají v našem karamelovém království v Českém Krumlově, U Poráků 512. Tato industriální zóna se nachází jen 10 minut chůze od historického centra Český Krumlov kousek za pivovarem. Čím dál tím více k nám přijíždí lidé z celé republiky. Jsou zvědaví na tekuté karamely a různé variace jejich chutí. Také na historii, výrobu či recepty. Ochutnají vše co máme a odvezou si právě tu svou vybranou laskominu. Vlastně jsme, netuše, vytvořili místní specialitu. Že se tomu říká gastroturistika a že náš karamel bude takto vyhledávaný jsme netušili. A už vůbec by nás nenapadlo, že k nám budou jezdit i ze zahraničí.

Těší nás skvělé odezvy zákazníků na naše karamelové hrátky. Proto se těšte na nové druhy, nápady nám již zrají v hlavě. Mnohé z nich, hlavně ty "s Bylinkou", máme jen v minilimitovaných edicích a ochutnáte a zakoupíte je jen v karamelovně. Je opravdu co ochutnávat, přijeďte, těšíme se na Vás, jen se prosím ozvěte dopředu, abychom na sebe měli dostatek času. 

Napsali o nás

Již spoustu let si připravujeme karamel na slazení pohárů, palačinek a dalších dobrot. Postupně jsme přicházeli na nové a nové možnosti, jak karamel využít. A stejně jako se vším ostatním jsme se i o něj dělili s přáteli. Čím dále častěji jsme slýchali: "Proč jej také neprodáváte? My bychom si jej i kupovali..." Dnes už jej vyrábíme v mnoha příchutích i pro Vás. A zde si můžete přečíst vše, co se od té doby o našem karamelu psalo či říkalo v médiích. 

Získané certifikáty a ocenění

Naše ručně vyráběné tekuté karamely získaly mnoho certifikátů a krásných i prestižních ocenění. Ale máme i další ocenění, a tím jste vy, naši spokojení zákazníci, kteří se opakovaně vracíte a naše karamely doporučujete dalším. 

cechovni-normy-300x300 Certifikát České cechovní normy 
Pro ručně vyráběný tekutý karamel jsme připravili prostor v legislativě díky vlastní České cechovní normě. 

šumava-originální-produktŠUMAVA originální produkt® 
To je první třešnička na našem Českokrumlovském karamelu od Vaška, kterou se nám daří od r. 2013 pokaždé obhájit.  Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházejí z určité oblasti  a nesou část tohoto charakteru - je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky.

o7Rozjezdy roku T-mobile za Jihočeský kraj
Do této soutěže jsme se v roce 2014 přihlásili, a také porotu zaujali, s projektem: Zavedení nového produktu – tekutý karamel – na český trh.
„Každý má šanci postavit se na vlastní nohy, ať jde o mateřské centrum s kavárnou, nebo o studenta, který si při škole otevře internetový obchod. Víme, že začátky jsou těžké a nadšení nestačí. Soutěžící chceme proto podpořit nejen našimi produkty, ale také znalostmi a zkušenostmi, které o úspěchu často rozhodují. Začínající podnikatelé si obvykle komerční poradenství na špičkové úrovni nemohou dovolit, a často se tak dopustí zbytečných chyb, proto tady pro ně jsou naši zaměstnanci a zástupci našich odborných partnerů." 
Petra Pavičová, manažerka soutěže

o4Chutná hezky. Jihočesky
Další známka kvality a regionálního původu. Od roku 2014 zaujalo porotu a získalo ocenění 7 různých druhů tekutých karamelů.

regionální-potravinaRegionální potravina
Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky drobných výrobců z každého kraje. Má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin s tradiční recepturou a výbornou chutí. Od roku 2014 jsme získali ocenění na 3 různé tekuté karamely.

o3Česká chuťovka
Náš Českokrumlovský karamel od Vaška – kávový získal ocenění Česká chuťovka. Toto ocenění uděluje Výzkumný ústav potravinářský a přebírali jsme si jej dne 22. října 2014 v prostorách Senátu ČR.

o8Český systém kvality služeb
Systém je vhodný pro všechny organizace, kterým záleží na svém dalším rozvoji a které mají zájem posilovat své postavení na trhu. Také chceme poskytovat služby a vyrábět produkty nejvyšší kvality a to, že náš karamelizátor získal toto označení „Q“, to potvrzuje.

Projekt ČSKS byl k 31.12.2020 ukončen.

o6Spokojený zákazník
Toto prestižní ocenění potvrzuje, že firma, která ho získala, trvale poskytuje služby v oboru svého podnikání v souladu s očekáváním spotřebitele a má proto právo užívat označení „Spokojený zákazník 2017 - 2019" .

o5TOP DELIKATESA
Tohle TOP ocenění jsme si, za náš originální karamel, přebrali na největším mezinárodním veletrhu pro gastronomii  Víno&Delikatesy - International Trade Fair for Gastronomy 23.4.2015 v Praze.