Karamelovna

 

Naše cesta k tekutému karamelu

Jak v Českém Krumlově tekutý KARAMEL na svět přišel...

Tento příběh, skoro až pohádkový, se v naší rodinné firmě začal psát již dávno. Mohou za to vzpomínky na dětství, kdy se dětem karamelem přilepšovalo k běžnému jídelníčku a také recepty z kurzů jógy. Vždyť karamel je používán v kuchyni při přípravě různých nápojů, jídel a pochutin od nepaměti. Je to tradiční sladidlo našich babiček a i my jej, při naší cestě "hledání a nacházení" vyrábíme spoustu let. Nejdříve pro sebe a pak také, příležitostně jako dárky pro kamarády a známé. A právě Ti mohou za to, že jsme se rozhodli, nenechat si tekutý karamel jen pro sebe. Takže dík za inspiraci, samotné by nás vůbec nenapadlo do tohoto projektu jít. A tak i vy máte nyní možnost mlsat, aniž byste ničili hrnce tak, jako při přípravě karamelu my v dětství, navíc bez popálení a léčení ran. I v kuchyni teď budete jednička.                                                                Postupně jsme začali svou ruční výrobu tekutých karamelů rozšiřovat a k Českému karamelu tak přibyl Českokrumlovský karamel od Vaška s různými chuťovými variacemi. A když se spojí takto šetrně vyrobený karamel s dalšími kvalitními ingrediencemi, je to opravdu gastrozážitek. Tyto hrátky s karamelem, kořením a bylinkami dávají vzniknout velmi zajímavým chutím a vůním. 

A k čemu jej používáme? Svou specifickou chutí osvěží studené i teplé alko i nealko nápoje, zpestří ovocné i zeleninové saláty, dosladí kaše, jogurty či poháry, dochutí některé polévky, omáčky i masa. Představivosti se meze vůbec nekladou. Zvlášť když už nevyrábíme jen tekutý karamel čisté chuti, ale i kávový, pampeliškový, vánoční, čokoládový s vanilkou, slaný chilli karamel s rozmarýnem či Evin mls, což je sušené ovoce naložené v karamelu a šupinky pravého zlata se zase třpytí v karamelu Zlatém …

Jednou z inspirací pro nás byla také informace o blahodárných vlastnostech ručně vyrobeného karamelu, kterou  ve svém Receptáři popisuje léčitel a farář páter F. Ferda: "Pro Vaše zdraví je nejlepší, jestliže budete řepný cukr užívat ve formě karamelu. Ten je zásaditý a z lidského organismu neubírá minerály pro další zpracování, chráníme tak žaludek před překyselením"

Této vlastnosti karamelu využíváme i v různých našich chuťových variacích, kam přidáváme jen ty nejkvalitnější suroviny. Nutriční hodnota je sice stejná jako u cukru, ale správně připravený karamel se v těle chová jinak než bílý cukr. Je to podobné jako u citrónu, který je sice kyselý, ale pomáhá k lepšímu PH.  Náš tekutý karamel připravujeme řízenou tepelnou karamelizací, která je vhodnější pro výrobu kvalitního karamelu. Určitě si jej nespletete s kulérem -  barvivem E 150 d. Výrobní proces a balení je 100 % ruční práce. Všechny produkty jsou přírodní, bez konzervantů, škrobů, ochucovadel či barviv. Obsah sušiny je kolem 74 %. Jsou vhodné pro vegetariány, vegany i pro ty, jež mají bezlepkovou dietu.

 

Karamelovna Český Krumlov

Všechny ty voňavé procesy se odehrávají v našem karamelovém království v Českém Krumlově, U Poráků 512. Tato industriální zóna se nachází jen 15 minut chůze od historického centra Český Krumlov kousek za pivovarem. Čím dál tím více k nám přijíždí lidé z celé republiky. Jsou zvědaví na tekuté karamely a různé variace jejich chutí. Také na historii, výrobu či recepty. Ochutnají vše co máme a odvezou si právě tu svou vybranou laskominu. Vlastně jsme, netuše, vytvořili místní specialitu. Že se tomu říká gastroturistika a že náš karamel bude takto vyhledávaný jsme netušili. A už vůbec by nás nenapadlo, že k nám budou jezdit i ze zahraničí.

Těší nás skvělé odezvy zákazníků na naše karamelové hrátky. Proto se těšte na nové druhy, nápady nám již zrají v hlavě. Mnohé z nich, hlavně ty "s Bylinkou", máme jen v minilimitovaných edicích a ochutnáte a zakoupíte je jen v karamelovně. Je opravdu co ochutnávat, přijeďte, těšíme se na Vás, jen se prosím ozvěte dopředu, abychom na sebe měli čas.

 

Získané certifikáty a ocenění

Naše tekuté karamely získaly mnoho certifikátů a krásných i prestižních ocenění. Ale máme i další ocenění, a tím jste vy, naši spokojení zákazníci, kteří se opakovaně vracíte a naše karamely doporučujete dalším.

cechovni-normy-300x300 Certifikát České cechovní normy 
Náš Český karamel je vyroben podle České cechovní normy. Systém českých cechovních norem je odpovědí výrobců potravin a nápojů a subjektů, v nichž se sdružují, na dlouhodobé připomínky odborné i spotřebitelské veřejnosti k neexistenci standardů kvality. Po zrušení závaznosti československých státních norem vzniklo faktické legislativní vakuum – tedy i prostor pro nepoctivé výrobce a zejména dovozce nebo prostě jen pro ty, kteří nevydrželi trvalý tlak obchodních řetězců na nesmyslné snižování ceny a začali pomalu měnit složení potravin tak, že nakonec zdevastovali pojem kvality potravin v naší zemi.

šumava-originální-produktŠUMAVA originální produkt® 
To je první třešnička na našem Českokrumlovském karamelu od Vaška, kterou se nám daří od r. 2013 pokaždé obhájit.  Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházejí z určité oblasti  a nesou část tohoto charakteru - je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky.

o7Rozjezdy roku T-mobile za Jihočeský kraj
Do této soutěže jsme se v roce 2014 přihlásili, a také porotu zaujali, s projektem: Zavedení nového produktu – tekutý karamel – na český trh.
„Každý má šanci postavit se na vlastní nohy, ať jde o mateřské centrum s kavárnou, nebo o studenta, který si při škole otevře internetový obchod. Víme, že začátky jsou těžké a nadšení nestačí. Soutěžící chceme proto podpořit nejen našimi produkty, ale také znalostmi a zkušenostmi, které o úspěchu často rozhodují. Začínající podnikatelé si obvykle komerční poradenství na špičkové úrovni nemohou dovolit, a často se tak dopustí zbytečných chyb, proto tady pro ně jsou naši zaměstnanci a zástupci našich odborných partnerů." 
Petra Pavičová, manažerka soutěže

o4Chutná hezky. Jihočesky
Další známka kvality a regionálního původu. Do této soutěže jsme se přihlásili v letech 2014, 2015, 2016, 2017 a 2019, a pokaždé jsme, s našimi karamely, porotce zaujali.

regionální-potravinaRegionální potravina
Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky drobných výrobců z každého kraje. Má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin s tradiční recepturou a výbornou chutí. Zúčastnili jsme se v roce 2014, 2016 a 2017.

o3Česká chuťovka
Náš Českokrumlovský karamel od Vaška – kávový získal ocenění Česká chuťovka. Toto ocenění uděluje Výzkumný ústav potravinářský a přebírali jsme si jej dne 22. října 2014 v prostorách Senátu ČR.

o8Český systém kvality služeb
Systém je vhodný pro všechny organizace, kterým záleží na svém dalším rozvoji a které mají zájem posilovat své postavení na trhu. Také chceme poskytovat služby a vyrábět produkty nejvyšší kvality a to, že náš karamelizátor získal toto označení „Q“, to potvrzuje.

o6Spokojený zákazník
Toto prestižní ocenění potvrzuje, že firma, která ho získala, trvale poskytuje služby v oboru svého podnikání v souladu s očekáváním spotřebitele a má proto právo užívat označení „Spokojený zákazník“.

o5TOP DELIKATESA
Tohle TOP ocenění jsme si, za náš originální karamel, přebrali na největším mezinárodním veletrhu pro gastronomii  Víno&Delikatesy - International Trade Fair for Gastronomy 23.4.2015 v Praze.

 

Napsali o nás

Již spoustu let si připravujeme karamel na slazení pohárů, palačinek a dalších dobrot. Postupně jsme přicházeli na nové a nové možnosti, jak karamel využít. A stejně jako se vším ostatním jsme se i o něj dělili s přáteli. Čím dále častěji jsme slýchali: "Proč jej také neprodáváte? My bychom si jej i kupovali..." Dnes už jej vyrábíme v mnoha příchutích i pro Vás. A zde si můžete přečíst vše, co se od té doby o našem karamelu psalo či říkalo v médiích.